cropped-licey-logo.png

До 80-ти річчя створення УПА

14 жовтня в Україні відзначають Покрови Пресвятої Богородиці, День захисників і захисниць, День українського козацтва та створення УПА.

   Сьогодні виповнюється 80 років з часу створення УПА. Ця організація стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи.

   Українська повстанська армія (УПА) – військово-політичне формування, що діяло на території України в 1942–1956 роках.

  Метою створення УПА було об’єднання розрізнених збройних груп націоналістів під керівництвом ОУН(б). Своїм головним завданням УПА декларувала підготовку повстання після того, як комуністичний СРСР і нацистська Німеччина виснажать одне одного у кровопролитній війні. УПА виступала за створення самостійної соборної української держави, яка мала включати в себе всі етнічні українські землі. Часом заснування вважають 14 жовтня 1942 року.

  Чому саме 14 жовтня? Покровителькою українського козацтва була Покрова, тому армія УПА хотіла показати протяжність історії від доби Гетьманщини.

  Перший бій відбувся в лютому 1943 р. під проводом Григорія Перегінко. Це була перша атака нацистського гарнізону біля містечка Володимирець.    Навесні 1944 року відбуваються і перші бої УПА з регулярними частинами Червоної армії. Спецоперації НКВД проти УПА включали перевдягання офіцерів НКВД в упівців та вбивства мирного населення з метою дискредитації Української

Повстанської армії.

   Влітку 1944 року склад УПА поповнюється за рахунок уцілілих вояків дивізії «Галичина», розбитої під Бродами. Створенню цієї дивізії від самого початку активно противилася ОУН(б), протестуючи проти мобілізації найактивніших національних елементів німецькою стороною, але пізніше навики вояків дивізії відчутно допомагали упівцям. Виснажена радянськими чистками і довгим протистоянням, УПА припинила свої активні дії у 1953 році, проте окремі осередки спротиву виникали впродовж 1950-60-х років.

  Одним із останніх боїв УПА з військами НКВС був бій із метою заблокувати радянські військові колони до Угорщини для придушення антикомуністичного повстання 1956 року.

  Із травня по листопад 1943 року головним командиром УПА був Дмитро Клячківський, з 1944 по 1950 рік – Роман Шухевич, з 1950 по 1954 рік – Василь Кук.

  Для УПА була характерна партизанська тактика, все озброєння було трофейним– німецьким, радянським, угорським та австрійським (ще з Першої світової війни). Окрім українців, у складі УПА воювали євреї, росіяни та бійці інших національностей.

  УПА воювала на два фронти – проти нацистської Німеччини і згодом проти радянської влади, а діяльність УПА визнавали антинімецьким повстанням німецькі окупаційні керівники, зокрема Еріх Кох. Напади частин УПА на німецькі військові підрозділи, як випливає з німецьких документів, тривали до серпня 1944 року, про збройний конфлікт німців і УПА свідчать і звіти радянських партизанів. Радянська пропаганда очорнювала УПА як структуру, що співпрацювала з нацистською Німеччиною.

  Указ президента України П.Порошенка, з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадкості 14 жовтня 2014 року відзначати День захисника України.

  Сьогодні наші захисники відзначають це свято на полі бою з російськими окупантами. Як і тисячі років ми боримося за свою незалежність, мову та культуру. Роки пройщли,а ворог той самий….то ж боримося і надалі, кожен на своєму фронті!

 

 

Поділитись цією новиною

Більше новин

День відкритих дверей

Золочівський ліцей запрошує 24 травня 2024 року всіх зацікавлених, допитливих та активних!